Teşvikiye Mah. Poyracık Sok. No: 61 Kat: 2 Daire: 3 Nişantaşı Şişli/İstanbul

+90 (212) 247 41 47

Yüzle İlgili Farkındalık- Gülmenin Önemi

İnsanlar arasındaki iletişimin çoğunun beden dili üzerinden gerçekleştiğini söylesek inanır mısınız? Yapılan araştırmalar ve deneyler üzerinden yola çıkarak alınan sonuçlarda insanların söylediklerinden çok beden diline göre hareket ettiğimiz ortaya çıkmıştır. Yani bu da demek oluyor ki; karşımızdaki kişinin cümlelerini değil, bize karşı davranışlarını kıstas alıyoruz. Peki, bir gülüşün iletişimde ki yeri sizce nedir? İletişimde yüzle Farkındalık yaratabilecek bir husus olan gülüşler kişinin o an ki tüm psikolojik durumunu ve size karşı olan bakış açısını değiştirebiliyor. Tüm bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki; eğer yüzünüzle farkındalık yaratmak istiyorsanız, buna önce gülüşünüzden başlamalısınız.

Gülümsemek oldukça açık bir kendini ifade ediş biçimi olmaktadır. Gülümsemek için yüzümüzde yer alan 17çift kastan yalnızca ‘orbicularis oris’ isimli kası kullandığımızı biliyor muydunuz? Evet, yalnızca bu kas üzerinden gülme eylemini gerçekleştirmekteyiz. Bu kas ağız çevremizde yer almakta olup, beyinden gelen mesajlar doğrultusunda gülme işlemini tamamlar.

Gülmek hem çok uzun zaman önceki geçmiş dönemlerden gelen, hem de şu an emojilere kadar uzanan uzun bir yolculuğa sahip. Her dönemde insan eylemlerinin en değerlileri arasında görülen gülmek eylemi geçtiğimiz aylarda emojiler arasında en çok kullanılan emoji oldu. Dünya çapında kullanıcılar baz alınarak yapılan sosyal medya araştırmasında insanların en çok kullanmayı tercih ettiği emoji gülmekten gözlerinden yaş gelen emoji oldu. Bu da aslında gösteriyor ki; insanlar gülme eylemeni aslında oldukça seviyor. Bir diğer bakış açısı ise ‘ağlanacak halime gülüyorum’ şeklinde yorumlansa da, biz ilk yorumun varlığını kabul etmeyi tercih edebiliriz.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; yüz ile ilgili en büyük farkındalık yaratılabilecek eylemin, gülümsemek olduğunu anlamak o kadar da zor olmuyor. Hiçbir şey yok iken bile derin bir nefes alıp tebessüm etmek kişiyi çok daha pozitif kılacaktır. Çok stresli bir gün geçiriyorsanız da, yine aynı şekilde alınan derin bir nefes sonrası gülümseme eylemini gerçekleştirmek kişiyi çok daha iyi hissettirecektir.

Bu uygulamanın temel sebebi ise ağız çevremizde gülmemizi sağlayan kasların öncelikle beynimizden gülümseme ile ilgili bir mesaj alıyor olmasıdır. Dolayısıyla aslında burada yaptığınız uygulama biraz beyni kandırmak olarak da değerlendirilebilir.

Sözün sonuna geldiğimizde yüzünüzle fark yaratmak istiyorsanız bunun ilk yolunun gülümsemenin öneminden geçtiğini hiçbir zaman unutmamanız gerek. Siz daha çok gülün ki, çevrenizde yer alan insanlar ile olan iletişiminiz de o kadar kuvvetli ve pozitif olsun.

 

Gülümseme Tipleri

‘Gülümsemek kişinin en güzel takısıdır’ derler ya hani, işte o gerçekten doğru. Bir insana gülmekten daha çok yakışan başka ne olabilir ki? Gülümsemenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Siz hangi şekilde gülerseniz gülün, önemli olan yalnızca gülme eylemini gerçekleştiriyor olmanız. Bunu sakın unutmayın. Belki kötü bir gün geçiriyorsunuz, belki aklınız bir konuda takılı kaldı… İçerisinde bulunduğunuz durum her ne olursa olsun hepsiyle bir nebze de olsa gülümseyerek başa çıkabilirsiniz.

Evet, birçok gülümseme çeşidi olduğunu sizlere bildirmiştik. Şimdi de bu gülümsemeler nasıl birbirinden ayrılıyor ve kaç farklı gülümseme çeşidi var gelin bir de ona bakalım.

  1. Sosyal Gülümseme: Sosyal gülümseme, aslında her birimizin günlük hayatta sıklıkla kullandığı gülümseme ipleri arasında. Örneğin, yolda yürüyorsunuz ve karşıdan tanıdığınız bir kişi size doğru yürüyor. Bu esnada birçoğumuzun yaptığı gibi siz de yalnızca ağız çevreniz ile minik bir tebessüm oluşturuyorsanız, işte bu sosyal gülümseme olmaktadır.Sosyal gülümseme de göz çevresinde yer alan kaslar çalışmamaktadır. Göz çevresinde yer alan kasların gülümseme eylemi esnasında çalışması için kişinin gerçekten gülmeyi istemesi gerekmektedir.
  2. Duchenne Gülümsemesi: Aşırı mutluluk, heyecan ve eğlenilmesi gibi durumlarda ortaya çıkan bu gülümseme aslında kişinin gerçek gülümsemesidir. Bilindiği üzere gerçek bir gülümseme sergilediğimizde göz kenarlarımızda geçici kırışıklıklar oluşmakta ve yanaklarımı yukarı doğru uzanmaktadır. Eğer birinin size karşı gerçekten gülümseyip gülümsemediğini anlamak istiyorsanız, Duchenne Gülümsemesi’nin bu belirtilerini göz önünde bulundurarak karşınızdaki kişiyi değerlendirebilirsiniz.
  3. Hakimiyet Gülümsemesi: Gülümseme tiplerinin son çeşidi olan hakimiyet gülümsemesi; Duchenne ve sosyal gülümsemenin aksine, pozitif bir gülümseme olarak değerlendirilmemektedir.

Bireyin yalnızca karşısındaki kişiyi küçümseyici durumlarda kullandığı bu gülümsemede, yanaklar yukarı doğru uzansa da daha sonrasında şeklini kaybeder ve tabiri caiz ise bir sırıtma halini alır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, gülümseme esnasında gözlerin durumu olmaktadır. Eğer; o esnada gözlerde veya ağız çevresinde herhangi bir asimetrik durum yok ise, bu gülümseme ‘hakimiyet gülümsemesi’ olarak değerlendirilmeyebilir.

2000 2000 Dr. Pınar Alkumru
Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Çerez kullanımımızı kabul edin.