Teşvikiye Mah. Poyracık Sok. No: 61 Kat: 2 Daire: 3 Nişantaşı Şişli/İstanbul

+90 (212) 247 41 47

Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kötü bir şekilde uygulanmakta olan ağız bakım temizliği sonucunda dişlerin enfeksiyonlu ya da apseli bir hal kazanması olasıdır. Ağız bakımının kötü yapılmasının yanı sıra, dental bir işlem geçirdiyseniz bu işlemin tepkimesi olarak da dişinizde enfeksiyon bulunuyor olabilir.

Ağızda yani diş bölgesinde enfeksiyon oluşması sebebi ile ağzı içinizde yer alan bakteriler fazlasıyla çoğalacaktır. Bakterilerin çoğalması da ağız içinizde irin oluşumuna sebep olacaktır. Oluşan bu irin git gide şişecek ve bulunduğu bölgede ne yazık ki ağrı durumu oluşturacaktır. Şişlik ve ağrı durumu oluşturmasının yanı sıra diş hassasiyetini de arttırıyor olacaktır. Eğer ağız içinizde yer alan bu durum tedavi edilmezse ciddi sonuçları doğurabilir.

Diş enfeksiyonlarına sebep olan faktörler arasında, diş çürükleri de yer almaktadır. Özellikle yirmili yaşlardan itibaren bireylerin dişlerinde çürümeler sıklıkla görülmektedir. Görülen bu diş çürümesi durumu eğer uzun süreler boyunca tedavi ettirilmezse, enfeksiyon oluşumu gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Çürüğünüz olduğunu tespit ettiğiniz anda, bir diş hekimine muayene olmanızda fayda olacaktır.

Diş hekiminiz, oluşan enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ilk aşamada antibiyotik tedavisine başlatabilir. Antibiyotiklerin birçok farklı çeşidi bulunduğundan bazıları diğerlerine göre çok daha etkili olabilmektedir. Burada önemli olan durum ise enfeksiyonunuzun mevcut durumudur. Bazı enfekte durumlarında hiçbir şekilde antibiyotik kullanımı gerekmeyebilmektedir. Dişte enfeksiyon oluşması durumunda ilk aşama antibiyotik kullanımı olsa da, ilerleyen aşamalarda dişin çekilmesi ve kanal tedavisi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Burada üzerinde durulması gereken husus ise, her enfeksiyon oluşumu durumunda antibiyotik verilmemesi olacaktır. Yalnızca ağız içerisinde oluşan enfeksiyonun bağışıklık sistemine zarar verdiği durumlarda antibiyotik kullanımına öncelik verilmektedir.

Antibiyotik kullanılmasının tavsiye edildiği durumlarda ise; kullanılan antibiyotikler yaklaşık 1 hafta içerisinde kendisini tamamen belli edecektir. Enfeksiyonların kalıcı olarak gelmesini önleme hususunda da yine antibiyotikler etkili olacaktır. Mevcut durumunuza göre; kullanacağınız antibiyotikte ciddi yan etkiler yaşayacağınız bir içerik yer alıyor ise, diş hekiminizden yeni bir ilaç yazmasını istemenizde fayda olacaktır.

Diş enfeksiyonu temizlenmesinde ve tamamen ortadan kaldırılmasında antibiyotik kullanımının yanı sıra; apsenin temizlenmesi, kanal tedavisi, dişin çekilmesi ve dolgu uygulaması da yapılabilmektedir.

2000 3000 Dr. Pınar Alkumru
Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Çerez kullanımımızı kabul edin.