Teşvikiye Mah. Poyracık Sok. No: 61 Kat: 2 Daire: 3 Nişantaşı Şişli/İstanbul

+90 (212) 247 41 47

Ortognatik cerrahi, çenelerdeki şekil ve konum  bozukluklarının düzeltilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Bu tedavi ile, pozisyon, şekil bozukluğu veya asimetri bulunan alt ve üst çeneler düzeltilerek hastaların ideal diş ve çene yapılarına kavuşması sağlanabilir.

Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenesinde veya her ikisinde şekil bozukluğu bulunan, yüzünde asimetrisi olan ya da diş anomalileri sadece diş telleriyle düzelemeyecek kadar şiddetli olan büyüme gelişimini tamamlamış kişilere uygulanabilir. Çene bozuklukları doğuştan ya da sonradan edinilmiş olabilir. Her iki durumda da ortognatik cerrahi tedavisi yapılabilir. Ortognatik cerrahi hastaları bu tedaviyi olabilmek için aynı zamanda diş teli de takmak mecburiyetindedirler.

Ortognatik cerrahi tedavisi bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu ekip içerisinde Ortodonti uzmanı,  Çene cerrahı veya Estetik cerrah ve bazı durumlar için konuşma terapisti bulunmalıdır. Bu ekipteki doktorlar belirli bir sıra ile gerekli tedavileri uygularlar.

  • Çene yapısı bozukluklarının sebepleri  genetik, cevresel ya da her ikisinin kombinasyonu olabilir. Küçük yaşta geçirilmiş çene ve yüz travmaları, parmak emme, dil itimi, ağız solunumu gibi istenmeyen aliskanliklark, kazalar, bu bozukluklara sebep olabilirler.

    Çene yapısı düzelmeden dişlerin düzelmesi mümkün müdür?

    Bu sorunun cevabi vakanın şiddetine bağlıdır. Hafif yada orta şiddete bir bozukluk sadece dişlere uygulanacak kompansasyon tedavisi ile giderilebilirken, ağır, şiddetli vakalarda sadece dişlerin düzeltilmesi yeterli olmaz, bu durumda ortognatik cerrahi kaçınılmazdır.

  • Ortognatik cerrahi tedavisinin başlangıcı diş ve dişeti sağlığının sağlanmasıdır. Diş doktoru tarafından var olan bütün problemli dişler ve dişetleri tedavi edilir. Bu tedavilerden sonra Ortodonti uzmanı tarafından çene bozukluğu ve diş bozukluğu analizleri yapılır ve tel tedavisi başlar. Tel tedavisi ameliyatla düzeltilecek olan çenelerin birbirine tam olarak uyum sağlayabilmesi için yapılmak zorunda olan bir tedavidir. Ortodonti uzmanı dişleri ameliyat için hazır hale getirdiğinde bir ameliyat planı hazırlar ve bu planlama  cerrah tarafından uygulanarak ameliyat gerçekleştirilir. Ortognatik cerrahi ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında hasta en az 6 ay tel tedavisine devam eder. Tellerin çıkması ve koruyucu tellerin ve apareylerin takılması ile aktif tedavi tamamlanmış olur.

    Ortognatik cerrahi tedavisi sonrasında hastanın yüz şeklinde olumlu yönde değişiklikler olur. Hastaların çene bozukluğundan kaynaklanan her türlü estetik problemleri ortadan kalkmaktadır.

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Çerez kullanımımızı kabul edin.