Teşvikiye Mah. Poyracık Sok. No: 61 Kat: 2 Daire: 3 Nişantaşı Şişli/İstanbul

+90 (212) 247 41 47

Empress Diş Tedavisi (IPS-Empress, IPS E.max)

Sabit protezlerde estetik amaçla kullanılan tüm materyallerin arasında doğal dişle renk uyumunun en iyi sağlandığı materyal porselendir. Su absorbe etmeyişi ve ağız dokuları tarafından çok iyi tolere edilişi önemli özelliklerindendir. Protetik restorasyonlarda genel direnç eksikliği nedeni ile metal alt yapılı porselen restorasyonlar kullanılmaktadır. Bu tür restorasyonlarda metal,  ışık dağılımını engellemekte ve ağız içinde porselen restorasyonun opak görünmesine sebep olmaktadır. Daha iyi estetik ve biyouyumluluk beklentisi full  seramik restorasyonların gelişmesine sebep olmuştur. Full seramik restorasyonlar, metal destekli seramik restorasyonlarla karşılaştırıldıklarında  renk uyumu, termal iletkenlik,  biyolojik uyumunun daha iyi olması ve üstün estetik özellikleri nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilir hale gelmişlerdir. Metal alt yapının kullanılmaması iyon salınımı sonucu alerjik ve toksik reaksiyonların ortaya çıkmasını büyük oranda önlemiştir. Full  seramik restorasyonlarda alerjik reaksiyonlar oluşmamaktadır.

Zirkonyum Diş Tedavisi

Porselen estetik, fiziksel ve biyolojik gereksinimler nedeni ile diş hekimliğinde önemli yer tutmaktadır. İyi estetik ve biyolojik uyum beklentisi metal alt yapı içermeyen porselen restorasyon sistemlerinin  geliştirilmesine neden olmuştur. Metal desteksiz full seramik sistemlerde dayanaklılığın artırılması için değişik yöntemler uygulanmıştır. Zirkonya da bunlardan biridir; tam sinterize ve yarı sinterize zirkonya materyaller vardır. Diş Hekimliğinde  zirkonyum minerali olan zirkonyadan elde edilen zirkonya seramiği formu kullanılır.

Diş hekimliğinde zirkonyumun kullanımı sağlam oluşu ve korozyona dirençli oluşundan dolayı gündeme gelmiştir. 90’lı yılların başlarından itibaren endodontik post ve abutment sistemlerinde kullanılmaya başlanılmıştır. Günümüzde ise seramik kuron ve köprülerde alternatif bir altyapı sistemi, implant parçalar, ortodontik braket malzemesi olarak kullanılmaktadır .

Zirkonyum destekli porselen kronlar metal alerjisi olan hastalarda, estetik gereksinimin fazla olduğu vakalarda öncelikli tercih olmalıdır. Tek kron restorasyonlarda ve 3-4 üyeli sabit restorasyonlarda kullanılabilmektedir. Zirkonyum restorasyonların çok geniş kullanım alanı mevcuttur. Diğer full seramik sistemleri sadece ön dişlerin çiğneme kuvvetlerine karşı koyabilirken bunun tersine zirkonyum seramikler arka bölgede de kullanılabilirler.

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Çerez kullanımımızı kabul edin.