Teşvikiye Mah. Poyracık Sok. No: 61 Kat: 2 Daire: 3 Nişantaşı Şişli/İstanbul

+90 (212) 247 41 47

Agresif Diş Fırçalama

Agresif diş fırçalama olarak bilinen diş fırçalama tekniği aslında ‘fırçalanmasa daha iyi’ dedirtecek tekniktir. Öyle ki; kişilerin fırçalama işlemi sırasında diş etlerinde, diş minesinde ve dolayısıyla ağız sağlığında yaratabileceği ciddi sorunlar bulunuyor. ‘Dişlerimi ne kadar kuvvetli fırçalarsam o kadar temiz olur’, mantığı ile hareket edilen agresif fırçalama aslında ağız sağlığınıza yapabileceğiniz en büyük kötülükler arasında. Diş eti çekilmesine, diş hassasiyeti oluşumuna ve diş minesi aşınmasına sebep olabilecek yanlış fırçalama işlemlerine bir de yanlış diş fırçası tercih ederek katkı sunmamak için işe öncelikle doğru diş fırçası kullanımı ile başlamak gerek. Doğru diş fırçası seçimi yapıldıktan sonra dişlerinizi düzenli hareketler ile yumuşak bir biçimde fırçalayabilirsiniz.

Agresif diş fırçalama, kişinin dişlerine oldukça sert fırçalama tekniği ile bakım yapıyor olmasıdır. Sert fırçalama işlemine bir de sert uçlu fırça kullanımı eklendiğinde agresif fırçalama işlemi epey tetikleniyor. Peki, birçoğumuzun uygulamış olduğu agresif fırçalamanın ağzı bakım ve sağlığına nasıl etkileri olabileceğini biliyor musunuz? Gelin agresif fırçalama olarak bilinen sert fırçalama tekniklerinin dişlerinizde oluşturabileceği zararlara ve nasıl bir fırçalama tekniği ile bakım yapmanız gerektiğine birlikte bakalım;

  1. Sert fırçalama alışkanlığı kişinin sahip olduğu ciddi bir alışkanlık olsa da bırakamayacağınız bir durum asla değil. Agresif fırçalama ile diş mineleriniz oldukça aşınıyor. Bu da diş hassasiyetine yol açtığından sizlere sosyal hayatınızda zor anlar yaşatıyor ise yapmanız gereken aslında çok basit. Öncelikle diş fırçalama işleminizi bilinçli bir biçimde yapmanız gerekiyor. Yavaş ve sistemli hareketler ile dişlerinizi fırçalamalısınız. Bunu yapmadan önce diş fırçanızın yumuşak uçlu olduğundan da emin olmanız gerekmektedir.

 

Eğer diş fırçanız yeni ise fakat agresif fırçalama tekniklerinizden dolayı yıpranmış görünüyorsa fırçanızı değiştirmekte ve olacaktır. Bunun temel sebebi; sahip olduğunuz sert fırçalama alışanlığını ne derecede bıraktığınızı, diş fırçanız üzerinden görebiliyor olmanız gerekmesinden kaynaklanıyor.

  1. Diş fırçanızın maksimum 3 aylık bir kullanım süresi bulunuyor. Diş fırçası kılları zarar görmeden ve bu süreyi aşmadan önce muhakkak yeni bir fırça ile fırçalama rutinlerinizi gerçekleştirin.
  2. Dişlerinizi 2 dakika boyunca fırçalamanız ve bir fırçalama bölgesinde en fazla 30 saniye geçirmenizde fayda olacaktır. Fırçalama işlemini yavaşça ve düzenli hareketlerle ile tekrarlayarak 2 dakikanızı doldurabilirsiniz.
  3. Diş fırçalama esnasında uygulayacağınız bu teknikleri farkında olarak uygulamanız oldukça önemli. Dolayısıyla iki hafta boyunca farkında olarak bu işlemleri uygulandığında daha sonrasında kalıcı bir alışkanlık olarak diş fırçalama rutinlerinize eklenecektir.
2000 2000 Dr. Pınar Alkumru
Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Çerez kullanımımızı kabul edin.