Teşvikiye Mah. Poyracık Sok. No: 61 Kat: 2 Daire: 3 Nişantaşı Şişli/İstanbul

+90 (212) 247 41 47

Dişler Neden Şeffaflaşır?

Hangi yaş grubunda olduğu fark etmeksizin çoğu insanın dişlerinde şeffaflaşma ve yarı saydamlaşma görülüyor. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kaldığında sebebinin mine kaybından dolayı olduğunu bilmelisiniz. Kişilerin yeme-içme alışkanlıklar ve ağız bakımlarının yapılıp yapılmaması gibi durumları ile ilgili olan mine aşınması, uzun süreler boyunca devam ederse diş kaybına kadar gider. Peki, bu durumun önüne geçmek için ne yapabiliriz?

Bu soruya cevap vermeden önce öncelikle dişlerde görülen saydamlaşmayı nasıl tanımlayabiliriz gelin bakalım. Dişlerinizi ayna yardımıyla gördüğünüz esnada, özellikle ısırma işlemini yaptığınız ön dişlerin üst kısmında bir saydamlaşma var ise diş mineleriniz aşınmaya başlamış demek oluyor. Bu durum uzaktan bakıldığında fark edilmese bile ilerleyen süreçlerde diş kaybı veya düş minesi üzerinde ciddi aşınmalar yaşamamak için bir takım alışkanlıklar kazanmak gerek. Bu alışkanlıklardan ilki elbette diş fırçalama rutinlerini düzenli olarak yerine getirmek oluyor. Eğer dişleriniz oldukça hassas bir yapı haline dönüştü ise muhakkak yumuşak fırça ile ağız bakımı yapmak gerekiyor.

‘Rutin olarak ağız bakımımı yapıyor ve dişlerimi fırçalıyorum’ diyor ve buna rağmen dişlerinizde şeffaflaşma veya saydamlaşma durumları ile karşılaşıyorsanız, bunların altında yatan bir takım sebepler olabilir. Öncelikle diş fırçalama alışkanlığınızı yeme- içme işleminden yarım saat sonraya bırakmanızda fayda olacaktır. Yapacağınız bu ertelemenin temel sebebi ise, diş minesi aşınmasının özellikle yeme- içme alışkanlıkları sonrasında meydana gelmesinden kaynaklanıyor.

Diş fırçalama rutinlerinizi yeme-içme işleminden sonraya saklamanızın yanı sıra, tüketilen gıdaların diş minesine zarar verip vermemesi de oldukça önemlidir. Sürekli olarak şekerli gıdalar ve yüksek karbonhidratlı ürünlerin tüketilmesi diş minesi aşınmasına sebep oluyor. Ayrıca asitli içeceklerin sürekli tüketimi de diş minesi aşınmasına sebep olan faktörler arasında. Şekerli gıdalar tüketildikten sonra eğer diş fırçalama işlemi yapılabileceğiniz bir ortamda değilseniz su ile ağzınızı gargara etmenizde fayda var.

Diş minesinin aşınması dentin tabakasının ortaya çıkmasına sebep olduğundan; bu bölgeler, ilerleyen zamanlarda daha koyu renkli bir hal alabiliyor. İlerleyen zamanlarda bu tarz durumlarla karşılaşılabileceğinden, diş minesi aşınmasının hissedilen sonuçları ise sıcak ve soğuk içecek tüketimi sırasında ortaya çıkıyor. Sıcak içecek veya soğuk içecek tüketiminde dişlerde hissedilen anı sızı hali çoğu zaman diş minesi aşınması sebebi oluyor. Kişilerin sıklıkla karşılaştığı bu durumun tedavisi ise elbette mümkündür.

Diş minesi aşınması tedavisinde öncelikli olarak bireyin kendi yapabileceği şeylerden yazımızda bahsetmiştik. Bunların yanı sıra ek olarak söyleyebileceğimiz tedavi yöntemleri arasında dişlerin oldukça nazik bir biçimde fırçalanması gerektiği yer alıyor.

Diş minesi aşınması ile ilgili bizlere sıklıkla sorulan dorulardan bir tanesi, diş minesinin kendini yenileyip yenilemediği oluyor. Fakat ne yazık inanılanın aksine diş minesi kendini yenilemiyor ve tedavisi yalnızca bakım ile mümkün olabiliyor. İleri seviyelere ulaşan diş minesi aşınması durumunda ise muhakkak uzman bir diş doktoruna muayene olmakta yarar olacaktır.

2000 2000 Dr. Pınar Alkumru
Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Çerez kullanımımızı kabul edin.